Smart City

Improving security and quality of life in towns and cities

dopravni-znaceni-ikona
zp-icon-1
0e197277-876d-4be0-bb78-069ed42f0f6f

Sensority solutions for Smart Cities are based on wireless sensors, that in pre-defined intervals collects and transfer measured data to a cloud, where they are processed and subsequently help to improve security and quality of live in towns and cities

PROCESS
AUTOMATION

related to portable traffic signs management and urban environment measures

COST
REDUCTION

on portable trafic signs monitoring and controll

IMPROVING
QUALITY OF LIFE

Reliable data supports municipalities to do informed decisions

Monitoring of portable traffic signs

LocSense Pole solution offers fully automated surveillance over position, orientation, and tilt of the traffic signs.

The whole solution was developed mainly for temporary traffic signs used during road works or roads cleaning. The device is placed in the traffic sign pole and using GPS (GNSS), compass and accelerometer ensures remote supervision of the sign position, orientation and whether it is standing or not. This eliminates the cost of unnecessary trips and gives proof of location of the signs while increasing safety.

This solution consists of a device that collects the required data at regular intervals, sends it over wireless network to a Cloud and then they are displayed in a web application or further integrated into the customer’s systems. The devices are powered by a battery with a battery life of several years.

screen_2x

Solution for measuring air temperature, relative air humidity, barometric pressure

ColdSense Outdoor solution allows for continuous measurement of outdoor temperature, relative air humidity and barometric pressure.

The whole solution was developed specially to enable easy installation, with no cabling and without the need for maintenance. It is a unique pagoda-shaped sensor to eliminate the impact of sunlight on temperature measurement.

This solution consists of a device that collects the required data at regular intervals and sends them over wireless network to a Cloud. Then they are displayed in a web application or further integrated into the customer’s systems. The devices are powered by a battery with a battery life of several years.

s3 (2)

Chytrý systém pro zabezpeční odpadních nádob, košů a nádob na posypový materiál

Více informací o tomto novém produktu naleznete již brzy zde na webu.

Řešení Smart Access nabízí plně automatizovaný přístupový systém pro elektronické zabezpečení nádob na tříděný či směsný odpad, ale i jakýchkoli jiných nádob, jako jsou například nádoby pro posypový materiál.

Celé řešení bylo vyvinuto jednak pro budoucí eliminaci mechanických zámků a s tím spojenou distribuci klíčů, ale také pro další možnosti sledování efektivity třídění odpadů, apod.

Toto řešení se skládá z mechanické a elektronické části zámku, včetně NFC čtečky a webové aplikace pro přidělování a administraci práv k otevírání nádob. Otevření je pak zajištěno přes speciální kartu, klíčenku či mobilní telefon. Zařízení jsou napájena z baterie s výdrží několika let.

s3 (3)

SCHEDULE A DEMO